STIMUL20
 
Využití selekčního tlaku a nanomateriálů jako efektivního nástroje stimulace biotechnologických systémů
Inovativní je především systematická adaptace a stimulace vybraných MO pomocí expozice různým selekčním tlakům s cílem posílení jejich technologických vlastností. Dalším prvkem projektu je využití nanovlákenných nosičů biomasy (imobilizace, konzervace a inokulace MO). Výstupy budou soubory modifikovaných MO a postupy implementace nanomateriálů v environmentálních a potravinářských biotechnologiích.

Informace o realizaci druhé etapy

Enologická větev
 
V rámci vinařské sekce projektu byl izolací z přírodní matrice získán soubor saccharomycetních a non-saccharomycetních autochtonních vinařských kvasinek. Tyto izoláty kvasinek byly vystaveny selekčním tlakům (přítomnost ethanolu, oxidu siřičitého, nízká teplota), které stimulovaly jejich důležité enologické vlastnosti. Kvasinky byly za stálého působení a zvyšování těchto selekčních tlaků udržovány v růstové fázi mnohonásobným přeočkováváním do nového média. Dlouhodobé působení selekčních tlaků, které vedly k adaptaci kvasinek na působení vyšších koncentrací oxidu siřičitého a nízké teplotě (viz Grafy 1 a 2).
 
Kvasinkové izoláty, které vykazovaly celkové nejvyšší adaptační schopnost, byly adherovány na plošné a lineární nanovlákenné nosiče pro přípravu zákvasů vinného moštu (viz Obrázek 1).
Graf 1: Srovnání odolnosti nestimulovaných a stimulovaných kvasinkových izolátů vůči oxidu siřičitému vyjádřené jako hodnoty IC50.
Graf 2: Srovnání odolnosti nestimulovaných a stimulovaných kvasinkových izolátů vůči nízké teplotě 12 °C vyjádřené jako maximální růstová rychlost.
Obrázek 1: Plošný a lineární nanovlákenné nosiče s adherovanými kvasinkami.

Informace o realizaci třetí etapy

Na základě úspěšnosti optimalizačních testů v 2. etapě projektu byl vybrán jeden kmen nesaccharomycetní kvasinky Starmerella bacillaris a jeden kmen saccharomycetní kvasinky Saccharomyces cerevisiae. Ty byly ve 3. etapě projektu podrobeny v laboratorním měřítku aerobní Fed-batch kultivaci, lyofilizaci a upraveny do podoby kvasinkového preparátu. Fed-batch kultivace i lyofilizace byly následně optimalizovány, tak aby bylo dosaženo vyhovujících kvalitativních parametrů (vysoký výtěžnostní koeficient, procento pučících buněk po kultivaci, viabilita a fermentační aktivita buněk po lyofilizaci) výsledného kvasinkového preparátu (viz Tabulka 1). Celý proces kultivace a lyofilizace byl následně ověřen ve čtvrtprovozním měřítku, přičemž bylo rovněž sledováno zachování stimulovaných technologických vlastností (ethanolová tolerance, SO2 tolerance a tolerance k nízké teplotě).
Tabulka 1: Srovnání základních kvalitativních parametrů z aerobní fed-batch kultivace a lyofilizace před optimalizací procesů a po optimalizaci
Další částí třetí etapy projektu byla úspěšná adherence nakultivované biomasy na nanonosiče a ověření její viability a fermentační aktivity po lyofilizaci.
Následně byla ověřena funkčnost sypkých lyofilizovaných preparátů, které sloužily jako kontroly (saccharomycetní a nesaccharomycetní kvasinky) k jejich imobilizované formě na nanonosičích v poloprovozní měřítku (vinifikace v 50 l nerezových tancích) při výrobě tichého vína (Obrázek 2).
Obrázek 2: Vinifikační tanky s objemem 50 l
Zakvášení vinného moštu probíhalo pomocí sekvenční inokulace nesaccharomycetní a saccharomycetní kvasinky. Na základě průběhu vinifikace a dat získaných z tohoto poloprovozního ověření lze konstatovat, že byla prokázána stejná funkčnost sypkého preparátu adaptovaných kvasinek a adaptovaných kvasinek na nanovlákenném nosiči. U šarží s adaptovanými kvasinkami byla pozorována kratší lag-fáze než v případě neadaptovaných kvasinek. Výsledná vína prokvašená adaptovanými kvasinkami byla hodnocena senzoricky lépe. Avšak z komplexního pohledu nebyl pozorován signifikantní rozdíl mezi sypkým preparátem a mobilizovanou formou.
 
Získané stimulované izoláty autochtonní nesaccharomycetní kvasinky Starmerella bacillaris a saccharomycetní kvasinky Saccharomyces cerevisiae budou sloužit, spolu se získaným know-how o jejich kultivaci a lyofilizaci, k produkci kvasinkového preparátu pro zájemce z řad malých i velkých vinařství.

PODPORA PROJEKTU

Operační program:
Operační program podnikání a inovace pro konkurenceschopnost
Číslo a název výzvy:
Aplikace VII. Výzva
Název projektu:
Využití selekčního tlaku a nanomateriálů jako efektivního nástroje stimulace biotechnologických systémů
Registrační číslo
projektu:
CZ.01.1.02/0.0/0.0/19_262/0019991
TENTO PROJEKT JE SPOLUFINANCOVÁN EVROPSKOU UNIÍ Z PROSTŘEDKŮ FONDU PRO REGIONÁLNÍ ROZVOJ V RÁMCI OPERAČNÍHO PROGRAMU PODNIKÁNÍ A INOVACE PRO KONKURENCESCHOPST POD ZÁŠTITOU MINISTERSTVA PRŮMYSLU A OBCHODU.
VINTER
KONSOR
VINIFER
RYBY
SNIP
LOWINE
STERIL
BČOV
VMSČV
TVINK
PESTICIDY
NAKI
AGRISED
REVIT
POREM
NNP5
NOS
NAVINO
NEOENO
STIMUL
MIKROPIVO
NEWSEC
SIKOČ
FERIN
ELIPES
BEERSAN
JECMEN
BIOREG
NANO 8
MULTI D
BRETTIN
NANOFENREM

EPS biotechnology, s.r.o.
web EPS
kde jsme
zavolejte
mapa webu

UKONČENÉ PROJEKTY
ANAREM   ǀ   CARRIER   ǀ   Elektřina   ǀ   Techtool   ǀ   Sanační modul   ǀ   Denitrifikace   ǀ  BioSurfaktant   ǀ   Odsiřování   ǀ   Inokulum   ǀ   Trvalá Prosperita   ǀ   EUREKA