Technická univerzita v Liberci se v roce 2014 účastnila veřejné soutěže v programu Podpora aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje ALFA, jejímž poskytovatelem je Technologická agentura ČR. Uspěla s projektem nesoucím název „Mikrobiální kolonizace povrchu vláken pro analyticko - diagnostickou praxi a technické aplikace“. Společnost EPS, s.r.o. se stala spolupříjemcem podpory a spoluřešitelem projektu.
Projekt je zaměřen na nalezení nových aplikačních možností speciálně připravených nanovláken uspořádaných do vhodné finální struktury, která bude sloužit jako nosič biomasy pro rozdílné aplikace. Projektový záměr vychází z předpokladu, že současné materiálové inženýrství úzce spjaté s nanotechnologickými principy představuje vhodnou základnu pro cílenou přípravu a konstrukci systémů tvořených těmito materiály. Tyto materiály lze velmi efektivně využít mimo jiné i v následujících oblastech:
(1) analyticko-monitorovací oblast - jako prostředek pro kvantitativní a kvalitativní vzorkování biotechnologických i přirozených systémů s mikrobiálními společenstvy
(2) konzervace - specifické formy nosičů jako prostředek pro kultivaci konkrétního mikroorganismu za účelem jeho dlouhodobé konzervace pro technickou i diagnostickou praxi, s předpokládanou koncovkou v podobě lyofilizace
(3) technicko-technologická oblast - jako prostředek cílené konstrukce vhodných imobilizovaných mikrobiálních systémů aplikovaných v systémech biofiltrace (vzdušnin), tedy tam, kde předmětem zájmu je rozklad kontaminantů nebo eliminace chemických látek z plynné fáze. Konkrétně se jedná o biofiltry, scrubbery a trickling filtry.
Cílem projektu je nalezení nákladově optimálního řešení s vysokou přidanou hodnotou v podobě technické funkčnosti. Vyvinout tržně uchopitelné funkční vzorky s potenciálem vybudovat si stabilní pozici v sektorech environmentálního servisu i biotechnologie na širokém půdorysu s důrazem na uchovávání mikroorganismů. V neposlední řadě se prosadit v oblasti nabídky prostředků pro objektivní posouzení míry osídlení biotechnologického systému.
Účelem podpory je vyvolat pozitivní změnu v akceleraci všech tří výchozích ideí, a to na půdorysu hluboké zkušenosti v rovině materiálových nanotechnologií (TUL) a kvalitní aplikace technické mikrobiologie. Využitím efektivně navržené časové dotace, nezbytně nutné k dosažení cílů.